ספק רשמי של
כוחות הביטחון
משלוח חינם

מעל 150 ש"ח

חיל המודיעין – הכנה למיונים

מודיעין

חיל המודיעין הוא ללא צל של ספק אחד מהחיילות המבוקשים ביותר בצה”ל, כאשר לא מעט בני נוער מתמיינים לתפקידים השונים שיש לחיל להציע. בחיל המודיעין תוכלו למצוא לא מעט תפקידים בעלי אופק, שיכולים לסייע לכם למצוא עבודה גם באזרחות. במידה וקיבלתם מבחני מיון לאחד מהתפקידים בחיל המודיעין או שאתם מעוניינים לקבל זימון שכזה – המאמר הבא יעשה לכם סדר בכל הבלגן הקשור למיונים לחיל מודיעין.

מדוע רצוי לבדוק את האופציה של מיונים למודיעין?

חיל המודיעין הוא אחד מהחיילות המגוונים ביותר שיש לצה”ל להציע, בתוך החיל תוכלו למצוא לא מעט תפקידים הדורשים ידע ומיומנות בנושאים ובאלמנטים שונים. כל חייל אשר מגיע אל חיל המודיעין מקבל ארגז כלים איכותי ואפקטיבי, שבו הוא כמובן יכול לעשות שימוש באזרחות על מנת למצוא עבודות טובות עם אופק התקדמותי.

חיל אשר סיים את שירותו בחיל המודיעין ימצא בתוך זמן קצר עבודה בחברות המבוקשות ביותר בשוק. חברות רבות מעריכות מאוד את החיילים המשוחררים המגיעים עם רזומה עשיר ולא מעט ידע בתחום. ישנם חיילים שאפילו מקבלים פניות מחברות שונות עוד במהלך השירות הצבאי שלהם. דבר שיכול להמחיש עד כמה חשוב לשרת בחיל המודיעין על מנת לפתוח דלתות הקשורות לחיים האזרחיים שלכם.

מה צריך לעשות בשביל לקבל זימון לחיל המודיעין?

במידה ואתם רוצים להתמיין לאחד מהתפקידים בחיל המודיעין, עליכם להיות עם יד על הדופק מיד לאחר פרסום ציוני הצו הראשון אליו ניגשתם עוד במהלך כיתה י”א. מיד לאחר קבלת הציונים עליכם לשלוח אימייל בקשה ל: meitav@idf.gov.il. אל תחכו לקבל זימון באופן אישי, תגדילו ראש ותשלחו אתם בקשה להתמיין לאחד מהתפקידים בחיל המודיעין.

עליכם לנסח מכתב שבו אתם מציינים כי ברצונכם לקבל זימון או אופציה להגיע אל חיל המודיעין מיונים. כמובן שעליכם לציין במכתב את שמכם ואת מספר תעודת הזהות שלכם, על מנת שבמיטב יוכלו לדעת במי מדובר. יש לא מעט מיונים הקשורים לחיל המודיעין, לכן תשתדלו לכתוב את המיונים הרלוונטיים עבורכם.

אתם צריכים לכתוב מעט על עצמכם ועל התחביבים שלכם, או דברים אחרים שיכולים לעלות את הסיכוי שלכם לקבל זימון לחיל המודיעין. כל דבר שאתם חושבים שיכול לזקוף לזכותכם מספר נקודות זכות תרשמו אותו, כך תוכלו להגדיל את הסיכויים שלכם לקבלת הזימון.

אם יש ברשותכם מכתבי המלצה או תעודות הצטיינות, תוכלו לצרף גם אותם לבקשה שלכם. זה אף פעם לא יכול לעשות נזק, אלא רק יוכיח את העובדה שאתם אנשים איכותיים שהם אלה שמגיעים ברוב המקרים אל חיל מודעין.

לאחר שליחת המכתב, תוכלו להתקשר אל מיטב על מנת לברר מולם האם הם קיבלו את המכתב והאם הוא הועבר לטיפול. גם אם תקבלו בסופו של יום תשובה שלילית, אין לכם מה להיכנס לפאניקה. תוכלו לשלוח בקשה נוספת, אך הפעם תתמקדו בסיבה שבגינה סירבו לבקשה הראשונה שלכם. כך תוכלו להגדיל בשנית את הסיכויים שלכם לקבלת מיונים לחיל המודיעין.

מהם הקריטריונים על מנת להתקבל למיונים בחיל המודיעין?

כמו שבטח יצא לכם להבין, המיונים לחיל המודיעין אינם מגיעים לכל אחד. לכן חשוב מאוד שתבינו מבעוד מועד מהם הקריטריונים הראשוניים על מנת להגיע למיונים של חיל המודיעין. נתחיל ונגיד כי באופן יבש אין אף קריטריון התחלתי שממנו מקבלים בני נוער למיונים לחיל המודיעין. אך ישנם מספר קריטריונים שנלמדו לאורך השנים, והובן כי הם קריטריונים מסוימים אשר מסווגים את איכות הידע והמיומנות של כל מלש”ב.

מבחינת קב”א, רצוי מאוד להגיע לקב”א 53 על מנת להגיש בקשה למיונים לחיל המודיעין. לא מעט מהחיילים בחיל המודיעין נדרשים להישאר בקבע, ולכן קב”א 52 היא לרוב קריטריון סף מבחינת הצבא. בנוסף הדפ”ר גם הוא יכול לשחק תפקיד מרכזי, כאשר רצוי להגיש בקשה למיונים רק כאלה שיש ברשותם דפ”ר 70 ומעלה.

ומה מבחינת תעודת הבגרות שלכם? גם היא כמובן תוכל לספק לצבא קצת מידע עליכם. רצוי מאוד להגיע עם תעודת בגרות הכוללת בתוכו מקצועות מוגברים היכולים לסייע לכם להתקבל לחיל המודיעין בין המקצועות תוכלו למצוא: מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה, מדעי המחשב, כימיה, אלקטרוניקה או כל מקצוע מהסוג הזה. בנוסף אם אתם מגבירים ערבית ברמה של 5 יח’ לימוד הסיכוי שלכם לקבל זימון לחיל המודיעין הינו גבוה במיוחד.

חיל המודיעין בכל מחזור גיוס משנה במעט את הקריטריונים שלו בהתאם לאיכות החיילים המגויסים באותו מחזור גיוס. לכן בכל פעם המועמדות שלכם נשקלת בהתאם לשאר בני הנוער שגם הם הגישו בקשות להגיע למיונים בחיל המודיעין. חיל המודיעין מיונים הם מבוקשים מאוד בקרב בני נוער בשנים האחרונות, ולכן מספר המכסות הינו מוגבל.

הפרופיל שלכם איננו קריטי כל כך בכל הקשור למיונים לחיל המודיעין. ברוב המקרים האלמנט המרכזי שעולה על הפרק זה המבחנים המקדימים אשר מגדירים את הידע שלכם ובוחנים את היכולת שלכם להתקדם בחיל. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לשלוח בקשה לחיל המודיעין עם הפרטים הרלוונטיים, והם כבר יגידו לכם האם אתם מתאימים או שמא אינכם מגיעים עם התנאים ההתחלתיים על מנת לשרת בחיל.

כיצד ניתן להתכונן למיונים של חיל המודיעין?

חוסר הוודאות יכול להיות מאוד מפחיד, ולכן על מנת להוריד במעט את מפלס הלחץ שלכם החלטנו להסביר לכם בדיוק כיצד נראה יום מיונים של חיל המודעין. כך תוכלו לדעת בדיוק לקראת מה אתם צועדים, ומה אתם צריכים להביא אתכם על מנת להיות ערוכים לקראת היום החשוב. כמובן שכל זאת לאחר שהבנתם את החשיבות של הכנה מוקדמת על ידי ערכת הכנה של חיל המודיעין.

ראשית נגיד כי מומלץ להגיע לאחר שינה טובה וכמובן ארוחת בוקר מזינה, כך תגיעו עם אנרגיות ורעננים לקראת היום העמוס שמצפה לכם. תנסו לגייס את מירב הביטחון העצמי שלכם, וכמובן עם הבנה כי מדובר ביום ארוך אשר יכול להוציא מכם לא מעט כוחות.

כמו כל תהליך מיונים, גם המיונים של חיל המודיעין מתחילים עם הרצאה קצרה המסבירה מה התהליך כולל בתוכו וכמובן כל מיני פרטים הקשורים לחיל המודיעין עצמו. אם אתם יודעים שיש לכם שאלות חשובות, תוכלו לעלות אותם בזמן ההרצאה ולכן חשוב מאוד לבוא עם שאלות מוכנות מהבית.

לאחר ההרצאה ברוב הפעמים יכניסו אתכם לחדר המחשבים על מנת להתחיל את המבחנים, שהם אלה שיקבעו לרוב את הציון שלכם. בין המבחנים שתצטרכו להתמודד איתם תוכלו למצוא: אנלוגיות מילוליות, מבחן זיהוי תווים ומספרים, מבחן היגיון מילולי, מבחן היגיון מעשי, מבחן הבנת הנקרא, מבחן הוראות. על מנת שתוכלו לדעת בדיוק כיצד לגשת לכל אחד מהמבחנים האלה תוכלו להיעזר באותה ערכת הכנה אשר מדמה בצורה מדויקת את המבחנים הללו.

עליכם לדעת כי יש לכם את הזכות לצאת להפסקות קצרות בין המבחנים, כך שאם יש לכם צורך לצאת לשירותים או לגשת לעשן זה בהחלט אפשרי. לאחר המבחנים המעשיים, תצטרכו למלא במחשב שאלון הקשור דווקא לתכונות אופי שלכם. אתם מכירים את עצמכם הכי טוב, אל תנסו להרשים או לענות בצורה לא נכונה על השאלות הללו. חשוב מאוד שתהיו כנים ותענו בצורה מדויקת על התשובה שמדמה בצורה האידיאלית את האופי הנכון שלכם.

לאחר שתענו על כל השאלות, המחשב ישכלל את כל התשובות שלכם ביחד עם הנתונים ההתחלתיים שלכם – כמו היחידות שעשיתם בבית הספר או המקצועות שאותם הרחבתם. לאחר מכן במידת הצורך יפתחו בפניכם מבחנים נוספים אשר אמורים למיין אתכם לתפקידים נוספים אשר יכולים להיות רלוונטיים עבורכם.

לחוצים לקראת המבחנים

אחת מהחששות השכיחות ביותר של בני נוער רבים אשר מגיעים למיונים של חיל המודיעין זה שהם יעשו טעויות הקשורות ללחץ וחרדה. בכל זאת מדובר בבני נוער צעירים אשר מבינים את גודל החשיבות, וחלקם מגיעים עם מוטיבציית שיא להתגייס לאחת מהיחידות הקשורות לחיל המודיעין. לכן חשוב מאוד לדעת כיצד תוכלו להתמודד עם הלחץ בצורה הנכונה, ולא פחות חשוב לתעל את הלחץ למקומות חיובים אשר יכולים לסייע לכם.

אתם צריכים לזכור שאם תגיעו מוכנים מפלס הלחץ שלכם עשוי לרדת, החרדה והלחץ מגיעים בעיקר מכיוון חוסר הוודאות לקראת מה אתם צועדים. זוהי הסיבה שאנו ממליצים למרבית הנבחנים להיעזר באפשרות של ערכת הכנה לצו ראשון אשר תעזור לכם להגיע מוכנים למבחנים.

אתם צריכים להבין כי הלחץ רק יכול לפגוע בכם, ואם תגיעו לעשות את המקסימום שלכם – הכול בסופו של יום יהיה בסדר. אם קיבלתם זימון לחיל המודיעין ככל הנראה שהנתונים ההתחלתיים שלכם טובים, והם אמורים להספיק לכם על מנת לשרת באחת מהיחידות של החיל.

בנוסף חשוב לזכור כי המבחנים שלכם נמדדים על פי כל שאר המבחנים של הנבחנים האחרים באותו היום. מרבית הנבחנים מגיעים במפלס לחץ דומה למפלס הלחץ שבו אתם נמצאים, ולכן לא מן הנמנע כי כולם יפקששו מעט – כך שבסופו של יום הכול מתאזן וכל אחד מקבל את התוצאה בהתאם לתוצאות היחסיות של שאר הנבחנים.

לרוב את התוצאות של המבחנים אתם תקבלו בתוך מספר שבועות מהרגע שסיימתם אותם. אך חשוב לזכור כי לפעמים בשל לחץ או סיבות הקשורות לצבא התוצאות עשויות להגיע גם בתוך מספר חודשים (בין חודשיים לשלושה חודשים) כך שחשוב לקחת את זה בפרופורציות ולא להסיק כי לא עברתם את המבחנים רק בגלל שאתם לא מקבלים את התשובה שאתם כל כך מצפים לה.

ראיון אישי עם פסיכולוג או עם מפקד

במידה ותצליחו לעבור את המיונים, השלב הבא יהיה ראיון אצל פסיכולוג או אצל מפקד ביחידה שאליה אתם עומדים להגיע. לפעמים תצטרכו לעבור את שתי הראיונות הללו, על מנת לבחון את המצב שלכם בצורה מדוקדקת יותר.

הראיונות כוללים בתוכם לרוב גם שאלות היכרות, על מנת שהפסיכולוג או המפקד יוכל להבין מי בדיוק עומד מולו. בנוסף לכך צפויות להגיע גם כמה שאלות חשיבה או שאלות הקשורות לקבלת החלטות. השאלות הללו נועדו על מנת לבחון את היכולת שלכם לקבל החלטות או לענות על שאלות שלא ציפיתם להם.

בראיונות הללו, חשוב מאוד שלא תחשבו יותר מידיי – כי כל פעם שתמצאו את עצמכם חושבים על התשובה או על הסיבה שבגינה נשאלה השאלה זה רק יסבך אתכם יותר. תענו את התשובה הראשונה שעולה לכם לראש, ברוב המקרים זוהי גם התשובה הנכונה שאליה מכוון אותו אדם ששאל אתכם את השאלה. אם אותו אדם יראה שאתם שולפים את התשובות הנכונות במהירות, הוא כמובן יתרשם מהיכולות שלכם ויבין כי אתם בהחלט יכולים להגיע לתפקיד שאליו אתם ממוינים. ברחבי האינטרנט תוכלו למצוא לא מעט דוגמאות לשאלות שאותו מפקד או פסיכולוג יכולים לשאול אתכם.

חשוב להגיע מוכנים למיונים לחיל המודיעין

אנחנו ממליצים להשתמש בערכת הכנה לחיל המודיעין אשר מדמה במדויק את המיונים לחיל המודיעין, שיהיה בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו את הפוסט

מאמרים מומלצים
מידע
מועדון בהצדעה – כל מה שאתם צריכים לדעת

מועדון בהצדעה הינו מועדון שנוסע על מנת לשרת חיילים משוחררים ומשרתי מילואים פעילים. מטרת מועדון בהצדעה היא להעניק הטבות ייחודיות ובעלות ערך כלכלי רב לחיילים

בלוג
מה צריך לדעת על כלא צבאי

אם אתם משרתים בצבא ההגנה בישראל, עליכם לדעת כי כל סיטואציה שבה תעברו על אחד מהחוקים הצהליים, עלולה להביא אותך למצב שבו אתם עומדים במשפט

תוכן עניינים